کنیا میان خارطوم و جوبا میانجیگری می‌کند

 
کنیا میان خارطوم و جوبا میانجیگری می‌کند

خبرگزاری فارس: دولت کنیا با ارائه طرح جدیدی تلاش می کند بحران میان جمهوری سودان و سودان جنوبی را حل کرده و در این طرح دو طرف را به همسایگی در فضایی امن فرا خوانده است.

خبرگزاری فارس: کنیا میان خارطوم و جوبا میانجیگری می‌کند

 به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری "الجزیره"، دولت کنیا از طریق " کالنزو مسیوکا"، نماینده خود در خارطوم، نامه ای خطی از طرف "موای کیباکی"، رئیس جمهور کنیا را به "عمر البشیر"، رئیس جمهور سودان تقدیم کرد و در آن بر ضرورت نزدیکی خارطوم و جوبا برای تامین منافع دو طرف تاکید کرد.

"مسیوکا" به خبرنگاران گفت: ما خواستار ثبات امنیتی و سیاسی سودان شمالی و جنوبی هستیم.

وی افزود: خارطوم از مذاکرات خوبی که طی دو روز گذشته میان رهبران دو کشور انجام شد و زمینه را برای برگزاری نشستی میان "البشیر" و "سلواکر میاردیت"، روسای جمهور دو کشور سودان و سودان جنوبی ، فراهم کرد، خبر داده است.

نماینده کنیا در خارطوم خاطرنشان کرد: قرار است پس از نشست روسای جمهور سودان شمالی و جنوبی، البشیر مسائلی که نیاز به بررسی بیشتر دارد را به "موای کیباکی" اعلام کند.

"مسیوکا" همچنین گفت: تامین ثبات منطقه، نیازمند رایزنی هایی میان خارطوم و جوبا است و همزیستی مسالمت آمیز دو طرف نشانگر اجرای توافقنامه صلح "نیواشا" است.

گفتنی است که کنیا در همه مراحل مذاکره برای امضای توافقنامه صلح فراگیر "نیواشا" حضور داشت.

نایروبی همچنین برای برگزاری دیداری میان البشیر و میاردیت در نشستی که در "آدیس آبابا"، پایتخت اتیوپی در پایان ژانویه گذشته برگزار شده بود، میانجیگری کرد.

/ 0 نظر / 14 بازدید