نشست سئول فرصتی برای طرح خواسته‌های هسته‌ای اسلام‌آباد است

کارشناس پاکستانی در گفت‌وگو با فارس:
نشست سئول فرصتی برای طرح خواسته‌های هسته‌ای اسلام‌آباد است

خبرگزاری فارس: کارشناس پاکستانی معتقد است که حضور نخست وزیر پاکستان در نشست هسته ای سئول به علت مخالفت غرب با برنامه هسته ای این کشور، از اهمیت زیادی برخوردار است.

خبرگزاری فارس: نشست سئول فرصتی برای طرح خواسته‌های هسته‌ای اسلام‌آباد است

"فاروق حسنات" تحلیلگر پاکستانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در لاهور، با اشاره به سفر "یوسف رضا گیلانی" نخست وزیر پاکستان به کره جنوبی گفت که هند و کشورهای غربی مخالف برنامه هسته‌ای پاکستان بوده و در حال توطئه‌چینی بر ضد برنامه هسته‌ای این کشور هستند.

وی با اشاره به اینکه هند پیش از برگزاری نشست کره جنوبی تبلیغات سوء خود را بر ضد برنامه هسته‌ای پاکستان آغاز کرد افزود: اطمینان دارم که کشورهای غربی پشت این دسیسه‌چینی‌ها قرار دارند.

حسنات تأکید کرد: گیلانی در این سفر باید بر موضع پاکستان در این زمینه پافشاری کند.

وی گفت: تجهیزات هسته‌ای پاکستان در بهترین وضعیت امنیتی قرار دارد و ایمنی آن طبق استاندارهای بین‌المللی تأمین می‌شود.

این کارشناس پاکستانی با اشاره به اینکه برنامه هسته‌ای پاکستان تعادل قدرت را در منقطه حفظ می‌کند، تأکید کرد که حداقل قدرت بازدارندگی برای حفظ موازنه قدرت در منطقه لازم است.

نخست وزیر پاکستان برای شرکت در کنفرانس سران کشورهای هسته‌ای در کره جنوبی عازم سئول شده است.

هدف از برگزاری این کنفرانس 2 روزه  کاهش خطر تروریسم هسته‌ای از طریق کنترل قاچاق غیرقانونی و تأمین امنیت تأسیسات اتمی است.

نخست وزیر پاکستان در این کنفرانس گزارشی در مورد حراست و حفظ امنیت سلاح‌های اتمی و پروژه‌های هسته‌ای این کشور ارائه خواهد کرد.

این در حالی است که گیلانی در ضیافت شام سران کشورهای هسته‌ای در سئول، ضمن تأکید دوباره بر امنیت تأسیسات هسته‌ای پاکستان، بر لزوم دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای اشاره کرد و گفت: ما برای تأمین نیازهای روزافزون خود به انرژی از جامعه جهانی می‌ خواهیم تا زمینه دسترسی عادلانه پاکستان به تکنولوژی صلح‌آمیز هسته‌ای را فراهم کند.

وی همچنین از تصویب "برنامه انرژی هسته‌ای 2050" برای تأمین انرژی پاکستان خبر داد.

نخست وزیر پاکستان در این سفر با رئیس جمهور آمریکا نیز ملاقات خواهد کرد.

/ 0 نظر / 16 بازدید