دلت را محکم بتکان

یادداشت
دلت را محکم بتکان

خبرگزاری فارس: تمام جغرافیای دل را باید جست سر زد و از درونیات آن باخبر شد، دل‌‌ها جایی برای نگاه‌ داشتن بدی‌‌ها و ناراستی‌‌ها نیست.

خبرگزاری فارس: دلت را محکم بتکان

به گزارش خبرگزاری فارس از قم این روزها هرجا قدم می‌‌گذاری، زمزمه‌ نو شدن و جابه‌جایی می‌‌شنوی. صدای پایی می‌آید، صدای تغییر، صدای تحول.

آب ‌شدن تدریجی برف‌‌ها، نغمه‌ گوش‌نواز جویبارهای کوچک و پیچ‌ در پیچ، ترنم دلچسب آواز روح‌ بخش پرندگانی که از لانه‌های‌شان بیرون ‌زده‌اند یا از سفری طولانی به مأمن سال پیش خود بازگشته‌‌اند؛ همه‌ چیز در حال تحول ا‌ست.

اما به رسم هر تغییر و تحولی باید دست به «خانه ‌تکانی» زد، خانه تکانی مراسمی ا‌ست که گاه روزها و ساعت‌‌های متمادی، وقت و انرژی را باید صرف آن کرد، رسمی زیبا، پسندیده و دوست ‌داشتنی با تمام مشقات و زحماتی که به همراه دارد.

خانه ‌تکانی، از شستن و تمیز کردن شروع می‌شود و تا بازسازی و تغییر دکوراسیون و... ادامه می‌‌یابد، اما یک خانه تکانی دیگر نیاز این روزهای ماست که نه زحمت دارد و نه نیاز به مادیات! انتظار کمک از هیچ‌کس هم نمی‌رود.

همه چیز این خانه باید تغییر کند، اما گردهای این خانه از جنس خاک و غبار نیست، محیط این خانه با وجود ظاهرش، بزرگ‌ترین خانه آدم‌هاست، هر چه مهمان وارد این خانه شود جایی برای همه هست!

این خانه باید ساده باشد، صمیمی و آرام، خالی از انواع بغض‌ها و کینه‌‌ها و سرشار از محبت‌ و دوست‌ داشتن‌. این خانه باید صاف باشد و صیقلی، گرم باشد و مهربان و در نهایت، این خانه باید زیباترین و بانشاط ‌ترین جلوه‌ها باشد در این بهار دل ‌انگیز، هیچ‌ کجا برای خانه‌ تکانی، مناسب‌‌تر و واجب‌تر از دل نیست.

کارهای بسیار زیادی ا‌ست که باید در آستانه‌ بهار دل‌انگیز انجام پذیرد و «خانه ‌تکانی دل ‌« تنها یکی از آن‌‌هاست، این خانه ‌تکانی، کار چندان سختی نیست و باید در عین ظرافت و دقت، به‌ سرعت انجام پذیرد، تمام جغرافیای دل را باید جست، سر زد و از درونیات آن باخبر شد، دل‌‌ها جایی برای نگاه‌ داشتن بدی‌‌ها و ناراستی‌‌ها نیست.

فراموش نکنیم، خانه‌‌ای زیبا و دوست ‌داشتنی‌ است که صاحبخانه‌‌اش دلی پاک، مهربان، آرام و خالی از تمام بدی‌ها داشته باشد. خانه هر چند زیبا، هر چند خوش آب ‌و رنگ و هر چند شیک و مجلل، وقتی زندگی در آن لطف دارد که ساکنانی داشته باشد با دل‌‌هایی مهربان و خالی از تمام بدی‌‌ها. برای لذت ‌بردن از خانه‌‌ای که در آن روزگار می‌گذرانیم، امسال پیش از خانه ‌تکانی، به سراغ دل‌‌هایمان برویم و خانه ‌تکانی را از دل‌هایمان آغاز کنیم که مهم‌‌تر از خانه ‌تکانی نوروزی، خانه ‌تکانی دل‌هاست.

دلت را محکم‌تر اگر بتکانی

تمام کینه‌هایت می‌ریزند

و تمام آن غم‌های بزرگ

باز محکم‌تر از قبل بتکان

تا این بار همه آن عشق‌های رنگی بیفتند!

و حالا تو ماندی و یک دل

یک دل و یک قاب تجربه

یک قاب تجربه و مشتی خاطره

مشتی خاطره و یک «او»...

خـانه تـکانی دلـت مبارک!

==============

نویسنده: بیت‌الله احمدی

==============

/ 0 نظر / 16 بازدید