توافقنامه‏ "منع مجازات نظامیان خارجی در افغانستان" باید لغو شود

پارلمان افغانستان:
توافقنامه‏ "منع مجازات نظامیان خارجی در افغانستان" باید لغو شود

خبرگزاری فارس: پس از کشتار دسته جمعی غیرنظامیان افغان در ولایت "قندهار" توسط نظامیان آمریکایی، پارلمان این کشور، خواستار لغو "توافقنامه‎ منع اعمال قانون بر نظامیان متخلف خارجی" در افغانستان شد.

خبرگزاری فارس: توافقنامه‏ "منع مجازات نظامیان خارجی در افغانستان" باید لغو شود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، پارلمان افغانستان در واکنش به کشتار غیرنظامیان افغان توسط نظامیان آمریکایی در ولایت قندهار و انتقال عامل این جنایت از افغانستان به آمریکا، از "حامد کزی" رئیس جمهوری این کشور خواسته است، توافقنامه‎ای را که از اعمال قانون بر نظامیان متخلف خارجی در افغانستان ممانعت می‌کند، لغو کند.

در همین راستا "لالی حمید زی"، نماینده مردم قندهار در پارلمان این کشور به خبرنگاران گفت: اعضای این مجلس به اتفاق آراء قطعنامه‎ای مبنی بر انحلال قرارداد نظامی افغانستان با آمریکا تصویب کرد و این مصوبه را به منظور تایید و اجرایی شدن به ریاست جمهوری تقدیم کرده است.

به گفته وی، کرزی تاکنون این قطعنامه را امضا نکرده است.

یک هفته پیش، نظامیان آمریکا، با هجوم شبانه به یک روستا در ولایت قندهار، در جنوب افغانستان، 16 غیر نظامی افغان از جمله تعدادی زن و کودک را به ضرب گلوله کشته و سپس اجساد آنان را به آتش کشیدند.

پس از این رویداد، مردم و پارلمان افغانستان خواهان مجازات عاملان این قضیه در افغانستان بر اساس قوانین داخلی این کشور شدند، اما مقامات نظامی آمریکا، بدون توجه به تقاضای مردم افغانستان، نظامی آمریکایی متهم به این جنایت را از افغانستان فراری دادند.

نکته قابل توجه اینکه انتقال این نظامی آمریکایی به خارج از افغانستان در روز 25 اسفند 90 ،درست ساعاتی پس از ورود "لئون پانتا" وزیر دفاع آمریکا به افغانستان صورت گرفت.

/ 0 نظر / 13 بازدید